Historia Koła

Historia Koła

Miłośnicy pięknej, polskiej przyrody, kniei i łowiectwa utworzyli tuż po II wojnie światowej stowarzyszenie pod nazwą Towarzystwo Myśliwskie w Opatowie, które na mocy decyzji Wojewody kieleckiego z dnia 30 września 1946r. NrSPPS 2a-126/46 wydanej na podstawie art. 21 prawa o stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932r/Dz.U.Nr 94 poz.808 wpisano do rejestru Stowarzyszeń i Związków Urzędu Wojewódzkiego Kieleckiego pod Nr 30. Założycielami Towarzystwa Myśliwskiego byli koledzy: Stanisław Bocheński, Tadeusz Byczkowski, Wacław Hajmowicz, Władysław Dudek, Józef Gul, Władysław Nawrocki, Marian Pietrzykowski, Zygmunt Rzepecki, Władysław Stępień, Ludwik Susuło, Roman Zalewski, Stanisław Zapalski, Jerzy Zawadzki. Kolega Zygmunt Rzepecki jeszcze do niedawna jeszcze uczestniczył w życiu naszego koła. Z dumą pragnę podkreślić, iż w jego legitymacji PZŁ – wydanej przez Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu widnieje numer 1. Działalności i życiu dostojnego seniora został poświęcony artykuł w Nemrodzie nr 9/2004. W skład pierwszego zarządu zostali wybrani Zapalski  Stanisław –  prezes,  Zalewski  Roman –  z-ca  prezesa,  Hajmowicz  Wacław    – skarbnik, Zawadzki Jerzy – sekretarz, Władysław Dudek – łowczy.

 

Do 1952 roku polowano na zwierzynę drobną na czterech dzierżawionych od Gmin powiatu opatowskiego obwodach.

 

W 1956r. Towarzystwo Myśliwskie w Opatowie przyjęło nazwę Ludowe Koło Łowieckie w Opatowie. Obecnie koło prowadzi gospodarkę łowiecką na obszarze  12,5  tys. ha      w trzech obwodach położonych na terenie gmin Opatów, Lipnik, Iwaniska, Wojciechowice. Lasy zajmują około 600 ha. W naszych łowiskach występuja sarny, zające, kuropatwy, bażanty, kaczki, przechodnie dziki. Na rzece Opatówce mają swoje żeremia bobry. W ostatnich latach wzrosła populacja lisów, borsuków, skrzydlatych drapieżników. Zagrożeniem dla zwierzyny łownej są również zdziczałe, bezpańskie psy  i koty. Wśród członków koła są koledzy, którzy pasjonują się polowaniami na lisy, polując na zasiadkę, z norowcami i pozyskują nawet 30 szt. drapieżników. Królem sezonu 2005/2006 został kolega Albert Wałek. Każdego roku zasiedlamy łowiska młodymi bażantami, w zależności od posiadanych środków, od 100 do 300 szt. Środki na zakup bażantów pochodzą między innymi z polowań dewizowychna kuropatwy.

 

Większość członków Ludowego koła Łowickiego w Opatowie to prawdziwi pasjonaci łowiectwa. Rozumieją potrzeby współczesnej gospodarki. Poświęcają dużo czasu na budowe i remonty urządzeń łowieckich, dokarmianie ptactwa,obserwowanie łowisk. Strażnikami łowickimi pracującymi jako wolontariusze posiadającymi uprawnieniami są: Józef Prokop, Józef Glibowski, Andrzej Modras, Alber Wałek, Arkadiusz Kozłowski, Grzegorz Majecki. Na okres zimy gromadzimy duże ilości ziarna, odpadów zbożowych, siana, soli. Część karmy otzrymujemy w formie darowizny od kolegów myśliwych.

 

Od wielu lat trwa współpraca z młodzieżą szkolną. Uczniowie ze szkoł w Wygiełzowie, Kobylanach i Opatowie, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jałowęsach pomagaja  w budowaniu budek karmnikowych, podsypów, uczestniczą w zbieraniu wnyków.

 

Członkowie koła systematycznie doskonalą swoje umiejętności biorąc aktywny udział    w zawodach strzeleckich, równiez na szczeblu wojewódzkim. Koledzy St.Fr.Jakubowski, Wł.Rzepecki, Z.Zamczyk, W.Żurek posiadają uprawnienia sędziów i instruktorów strzelectwa myśliwskiego. Nasi koledzy do polwań na ptactwo używają 19 psów. Rodowodowe wyżły posiadają koledzy St.Fr.Jakubowski,G.Majecki, W.Żurek.

 

Tradycje łowieckie w naszym kole są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Młoda generacja myśliwych uczy się miłości do natury i szacunku do przyrody i łowiectwa nie tylko z książki Pasławskiego, z przepisów czy od kolegów, ale przede wszystkim od doświadczonych ojców. Rzepecki, Jakubowski, Zawadzki, Czub, Wójciak, Zieja, Susło, Sus, Sroka, Zamczyk, to nazwiska powtarzające sie w kole nie rzadko przez trzy generacje.

 

Nigdy nie zapominamy o tych, którzy odeszli z naszego szeregu.O naszych ojcach,przyjaciołach i kolegach. Są zawsze z nami we wspommnieniach cudownych polowań,śmiesznych zdarzeń czy kolejnych rocznic .

 

Powodem do dumy są znaczenia łowieckie przyznawane członkom naszego koła.

1 thought on “Historia Koła

  1. Thanks for the marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author.
    I will make certain to bookmark your blog and definitely
    will come back later in life. I want to encourage you to continue your
    great posts, have a nice holiday weekend!

Dodaj komentarz